DE EN FR ES PL
  /   Testimonials   /   Marko Prezelj ambasador marki LYOFOOD

Marko Prezelj

 

Marko Prezelj, urodzony 1965, z wykształcenia inżynier chemik, słoweński alpinista, himalaista, autor wielu dróg wspinaczkowych i trudnych przejść. Marko uważany jest za jednego z najlepszych współczesnych alpinistów. Pracuje jako przewodnik górski, fotograf, oraz jako mentor młodej grupy alpinistów ze Słoweni. Lubi sytuacje w których musi być skupiony i spontaniczny. "Niepewność jest istotą, która karmi moją ciekawość, która prowadzi mnie przez życie jako syna, ojca, męża, alpinistę, przewodnika górskiego, fotografa, przyjaciela, a w większości przypadków po prostu człowieka. Proste życie to moje największe wyzwanie" - mówi. 

LYOFOOD zawsze smakuje dobrze, a najlepiej w najtrudniejszych sytuacjach. 

Marko zdobył  wiele szczytów pokonując je często w alpejskim stylu solo lub z partnerem, nowymi drogami. W jago portfolio znajdują się takie szczyty jak Czo Oju, Kanczendzonga Południowa, Marmolada, El Capitan, Filar Croza, Grandes Jorasses.  

Zdobywca wielu "oskarów wspinaczkowych" czyli Złotego Czekana (Piolet d'Or). Pierwszy otrzymał w 1996 za wytyczenie nowej drogi na Kanczendzondze Południowej w stylu alpejskim wraz z Andrejem Stremfelem. Drugi, w 2007 za pierwsze przejście północno-zachodniego filara Czomo Lhari wraz z Borisem Lorenčičem. Oraz kolejny w 2014, wraz z ambasadorem LYO Luka Lindicem, za pierwsze zdobycie Hagshu północną ścianą.

 

 Poznaj Marko