(edited)
DE EN FR ES PL
Zamówienia realizujemy i wysyłamy w ciagu 24 godzin. Darmowa wysyłka na terenie Polski od 200zł
  /   Testimonials   /   Aleksander Doba

Aleksander Doba

Aleksander Doba polski podróżnik , kajakarz, rocznik 1946.  Jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie (1999) i Bajkał (2009). Olek z wykształcenia jest inżynierem, będąc na emeryturze zrealizował swoje marzenie o translatlantyckiej wyprawie.

W 2013 wyruszył na wyprawę z zamiarem przepłynięcia Atlantyku w najszerszym miejscu. 5-go października Olek wystartował z Lizbony (Portugalia) i po 141 dniach 19 godzinach i 55 minutach, po przepłynięciu 4500 mil morskich, dopłynął do  portu  Canaveral na Florydzie.

Aleksander Doba jest pierwszym człowiekiem na świecie który przepłynął kajakiem Atlantyk pomiędzy najbardziel oddalonymi wybrzeżami w Europie i Ameryce Północnej. Dokonał tego wyłącznie dzięki sile mięśni, bez żadnego zewnętrznego wsparcia.

Olek został nominowany do nagrody National Geographic - Adventure od the Year  i znalazł się wśród 10 podróżników na świecie, których wyprawy uznane zotały za niezwykły wyczyn eksploratorski. Tytuł Podróżnika Roku i nagroda National Geographic została przyznana Olkowi, który zdobył ponad 521,000 głosów!

Nie była to jednak jego pierwsza transatlantycka wyprawa. W 2010 wyruszył z zamiarem przepłynięcia Atlantyku  na wyprawę "Transatlantic kayak expedition".  Rejs odbył się na specjalnie zbudowanym kajaku w stoczni Andrzeja Armińskiego. Wyruszył z Dakaru (Senegal)  z celem dopłynięcia do Fortalezy (Brazylia). 2 lutego 2011 po 99 dniach rejsu  i przepłynięciu 5394 km ( 2913 mil morskich) dopłynął do innej miejscwości (Acaraú) w Brazylii, z powodu znoszącego go prądu i watru na zachód.

Podczas obu transatlantyckich wypraw Olek używał żywności liofilizowanej LYOFOOD, jesteśmy dumni mogąc powitać go w gronie naszych atletów.

meet Olo