(edited)
DE EN FR ES PL
Zamówienia realizujemy i wysyłamy w ciagu 24 godzin. Darmowa wysyłka na terenie Polski od 200zł
  /   Expeditions   /   Superbalance, nowa polska droga na Ziemi Baffina

Superbalance, nowa polska droga na Ziemi Baffina

7 maja 2012 dwóch alpinistów - Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz - wytyczyło nową drogę na jednym z największych i najbardziej wymagających urwisk na świecie - Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w Kanadzie. 

Wyprawa odbyła się w ramach projektu 4 żywioły zakładającego pokonywanie największych pionowych ścian w czterech rejonach górskich: Alasce, Patagonii, Wenezueli i na Ziemi Baffina. Celem projektu nie jest tylko wytyczenie nowych dróg na największych ścianach w tych czterech regionach, ale także wspieranie dzieci z chorobami nowotworowymi poprzez "Fundację Spełnionych Marzeń".

Polar Sun Spire (1590m) leży na północno-wschodnim wybrzeżu Ziemi Baffina w rejonie Sam Ford Fiord. Celem wyprawy było wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie PSS (1525 m). W trakcie 24 dni wspinaczki wspięli się na ponad kilometrową skalną ścianę zakładając 4 biwaki. Co dzień gotowali posiłki topiąc go w zawieszonej wewnątrz portala kuchence na płynne paliwo.   

"Wspinaczkę utrudniały niskie, spadające do - 20 stopni temperatury oraz intensywne załamania pogody w trakcie których cała ściana pokryta była śniegiem oraz szadzią. LYO Team jest dumny że mógł wesprzeć chłopaków i pomógł osiągnąć cel wyprawy!