Kapusty to warzywa powszechnie znane i stosowne. Białe lub czerwone, są bardzo popularne w naszym kraju. Nie każdy jednak wie, że jarmuż, należy także do rodziny roślin kapustnych. Soczyste, postrzępione, bujne liście, w odcieniach zieleni i fioletu, poza tym, że pięknie wyglądają, są źródłem witamin, soli mineralnych, białka oraz błonnika. Jarmuż jest wyjątkowy, doskonale wspiera organizm w walce z nowotworami.
Jesień jest sezonem, kiedy jarmuż powinien być łatwo dostępny. Warto poznać jego prozdrowotne właściwości i włączyć do diety. To roślina znana i spożywana już w starożytności. Jak wszystkie warzywa czy owoce, które są znane od dawna, nie budzi powszechnej ciekawości czy zachwytu. Poszukujemy nowości, interesujemy się właściwościami roślin pochodzących z dalekich krajów, algami z głębin oceanów, jednocześnie zapominając o tym, co można znaleźć na naszych lokalnych straganach. Wszystkie kapusty są bardzo zdrowe, jarmuż wyróżnia się bogactwem łatwo przyswajalnych substancji, które hamują procesy nowotworowe.
Wyjątkowość jarmużu polega na tym, że jest on rośliną bardzo bogatą w antyoksydanty. W unikalnym składzie wartości odżywczych znajdziemy szereg witamin: C, A, K, B6, ryboflawina, tiamina, niacyna, kwas foliowy. Na szczególną uwagę zasługuje witamina K, której niedobory są powiązane z nowotworami, odgrywa ona także bardzo ważną rolę w procesach krzepliwości krwi. Wśród pierwiastków mineralnych w jarmużu znajdziemy potas, wapń i sód, odpowiadające za zdrowie układu sercowo – naczyniowego. Ponadto żelazo, fosfor, magnez oraz cynk, które są niezbędne do prawidłowej pracy komórek organizmu. Antyoksydanty oczyszczają organizm, usuwając substancje toksyczne. Beta karoten, zeaksantyna i luteina, hamują szkodliwe procesy degeneracyjne komórek. Bardzo silnie działający antyoksydant sulforafan, ma działanie antynowotworowe i bakteriobójcze.
Liście jarmużu są twarde, a łodygi łykowate. Trudno z nich przyrządzić zjadliwą surówkę. Można je poddawać krótkiej obróbce termicznej. Zrobić chipsy z jarmużu lub dusić posiekane liście w niewielkiej ilości wody. Długie gotowanie czy smażenie w wysokich temperaturach, będzie miało wpływ na utratę niektórych witamin. Poziom wyjątkowo trwałych witamin, jakimi są A i K, dzięki procesowi gotowania będzie nieco wyższy. Najwięcej korzystnych składników odżywczych jest w świeżych liściach, więc jarmuż jest popularnym składnikiem zielonych, energetycznych koktajli. Eko proszki LYO powstają z liofilizowanych liści jarmużu. Proces liofilizacji LYOFOOD zapewnia zachowanie wszystkich wartościowych substancji mineralnych oraz witamin.
Warzywa i owoce mają moc uzdrawiania. Nie ma w tym stwierdzeniu nic z przesady. Jedzcie je świeże, w formie surówek, krótko duszone na parze, każdego dnia. Jeśli w diecie brakuje witamin i substancji mineralnych, wystarczy wzbogacić przygotowywane dania, smothies czy koktajle, eko proszkami LYO. Skoncentrowana dawka najczystszych, naturalnych substancji odżywczych, szybko uzupełni braki w komórkach organizmu, zapewniając im tym samym zdrowego „paliwa” do codziennej pracy. Szczególnie jesienią i zimą, w okresach obniżonej odporności, warto zwrócić uwagę na dostarczanie organizmowi solidnej ilości witamin i minerałów z warzyw, które nie zawsze mamy pod ręką. Eko proszki LYO to 100 % warzyw i owoców. Bez zbędnej chemii i wypełniaczy, które często są składnikami suplementów.
Zdjęcia i tekst: © LYOFOOD materiały prasowe