(edited)
DE EN FR ES PL
Zamówienia realizujemy i wysyłamy w ciagu 24 godzin. Darmowa wysyłka na terenie Polski od 200zł

"Liofilizowane jedzenie jest lekkie, ...

lipiec 07, 2016

"Liofilizowane jedzenie jest lekkie, ...

O co chodzi w liofilizacji??

Rynek liofilizowanego jedzenia rozkwitł w ostatnich latach, będąc­ na dzień dzisiejszy­ właściwie najlepszym sposobem konserwacji. Poszerzył się nie tylko o rzeszę żołnierzy czy astronautów, ale stał się także popularny wśród rowerzystów, wspinaczy, żeglarzy oraz ludzi, którzy „ w razie w” chętnie chowają trochę jedzenia w domu.

Liofilizowane jedzenie jest lekkie, co idzie w dobrą stronę, gdyż bardzo ułatwia to jego użycie. Waga zmniejsza się nawet do 90% od oryginalnego produktu. Ale jak to się dzieje?

Pierwszym krokiem procesu liofilizacji jest zamrożenie produktu. Potem, ciśnienie jest redukowane poprzez komorę próżniową. Temperatura powoli wzrasta, a zamarznięte cząsteczki wody zmieniają się ze stanu stałego na stan gazowy. Ten proces nazywany jest sublimacją i trwa od 16 do 24 godzin, w zależności od rozmiaru produktu.

Herbs

Woda usuwana jest z produktu, dlatego staje się on bardzo lekki i traci ponad 90% swojej oryginalnej wagi. To sprawia, iż transport jedzenia jest o wiele prostszy. Redukowana zawartość wilgoci pozostaje tylko w 2%, co hamuje proces mikroorganizmów i enzymów. W hermetycznie zamkniętym opakowaniu produkt może być przechowywany w temperaturze pokojowej bez zamrażania przez wiele lat.

Większość korzyści odżywczych zostaje nietknięta. Substancje odżywcze są redukowane tylko przez proces sublimacji, kiedy niektóre z nich są utracone wraz z wodą przez odparowywanie.
Niemniej jednak, 98% składników odżywczych zostaje zachowana. Ta metoda jest tak dobra, iż nie jest konieczne dodawanie żadnych sztucznych dodatków do produktu, takich jak konserwanty, substancje barwiące, wzmacniacze smaku czy syntetyczne witaminy.

Greens in buckets

Korzyści z procesu liofilizacji mogą być podsumowane dość prosto: proces pozwala na zachowanie odżywczej jakości, oryginalnej formy, rozmiaru oraz smaku wszystkich składników. Jedzenie jest proste do przechowywania, nie wymaga zamrażania i ma długą datę przydatności.

Istnieją różne sposoby na przygotowanie liofilizowanego posiłku. Niektórzy wolą najpierw zliofilizować wszystkie składniki, a potem wymieszać je razem. Ta metoda jednak może spowodować, iż uzyskanie odpowiedniego smaku posiłku jest utrudnione, więc w tej metodzie sztuczne dodatki zajmują swoją rolę. LYOFOOD chciał iść w stronę prawdziwego smaku, jak domowo zrobione jedzenie. Nie ma tutaj miejsca na przemysłowe gotowanie. Tniemy wszystkie składniki w wielkość jednego kęsa. Co za tym idzie, posiłek nie tylko smakuje jak zrobiony w domu, ale także tak wygląda. Ponadto, każde danie jest gotowane przed tym, jak zostanie zliofilizowane- tak jak normalny posiłek przygotowany w kuchni.

Jak to się wszystko zaczęło

Podobno to Peruwiańczycy jako pierwsi użyli tej metody do konserwacji swojego jedzenia. Zanosili ziemniaki na szczyt gór, gdzie wysokość z niskim ciśnieniem oraz świeżym powietrzem „odparowywała wodę”. Ziemniaki mroziły się podczas nocy, a w ciągu dnia z niskim ciśnieniem i wzrostem temperatury, lód z zamrożonych ziemniaków zaczynał parować- tak jak w liofilizatorze.

Liofilizowane jedzenie jako pierwsze było użyte w późnych latach 40. i 50. XX w., kiedy zagrożenie Zimną Wojną zajrzało w oczy zwykłym, lecz zamożnym mieszkańcom Ameryki.
Informacja na temat nuklearnego uzbrojenia ze strony ZSRR i strach przed tego typu bronią w rezultacie prowadziła do budowania schronów dla cywilnej populacji oraz możliwości przetrwania w tych schronach w przypadku, gdy ludzie musieliby tam zostać na dłuższy czas.

Potem, na żądanie władz Stanów Zjednoczonych, została podjęta pierwsza próba wyprodukowania jedzenia, które może być użyte w ekstremalnych warunkach do efektywnego zastąpienia kuchni tradycyjnej. Jedyną metodą użytą przed latami 50tymi było zamrażanie jedzenia. Mimo, iż proces liofilizacji był dobrze znany, sukcesem okazał się tylko w produkcji leków i szczepionek. Kolejnym ważnym wydarzeniem, które może być przypisane do sukcesu procesu liofilizacji jako metoda konserwacji jedzenia, był podbój kosmosu. Era liofilizowanego jedzenia w kosmicznych podróżach stała się nieodzowną częścią diety astronautów. Po tym, okazało się, że posiłki w tak ekstremalnych warunkach spełniają swoją rolę i zostało wybierane jako jedzenie dla grup specjalnych.

Te przykłady pokazują, jak unikalne jest liofilizowane jedzenie oraz to, że po prostu jest niezastąpione w warunkach ekstremalnych. Stanęło ono na wysokości zadania i zrewolucjonizowało przemysł. Liofilizacja znalazła swoją niszę w przemyśle oraz zajmuje stale wysokie miejsce w jakości przypraw, owoców oraz posiłków.


Dobrze wiedzieć

Proces liofilizacji owoców i warzyw powoduje tylko mały uszczerbek na strukturze produktu, a badania pokazują, iż przeciwutleniacze fitochemikalia znalezione w świeżych owocach są zachowane na prawie takim samym poziomie, jak po liofilizacji. Dr Gary Stoner od lat 1980. prowadził badania polegające na odkryciu, jak fitochemikalia w owocach liofilizowanych, takie jak maliny, truskawki czy jagody, mogą chronić przed różnymi typami raka.  

Raspberries

Gary Stoner jest profesorem na Medycznym Uniwersytecie w Wisconsin, na wydziale hematologii i onkologii. Specjalizuje się w dziedzinie chemicznych procesów powstawania nowotworu oraz chemioprewencji. Jego laboratorium rozwinęło-oparte na jedzeniu- podejście do zapobiegania nowotworu przełyku oraz okrężnicy u zwierząt, jak i u ludzi. Większość naukowców posługiwała się liofilizowanymi czarnymi malinami z powodu wysokich możliwości przeciwutleniaczy oraz ich wysokiej zawartości w antocyjany i błonnik.


Używanie liofilizowanych owoców i warzyw jest dobrą metodą na upewnienie się, iż posiada się wszystkie przeciwutleniacze oraz witaminy, które są potrzebne w organizmie. W domu czy w podróży, dodawanie ich rano do płatków lub jedzenie ich jako przekąska w ciągu dnia może zapewnić Ci potrzebne substancje odżywcze, których możesz inaczej nie otrzymać.Strawberries and freeze-dried strawberries

 
Photo credit:
Przemek Skrzypek / LYOFOOD freeze-drying factory

References:
Amercian Institute for Cancer Research, “Freeze-Dried Fruits Are a Good Health Choice?", May 2006

The Vegetable and Fruit Improvement Center (VFIC)

Zostaw komentarz