(edited)
DE EN FR ES PL
Zamówienia realizujemy i wysyłamy w ciagu 24 godzin. Darmowa wysyłka na terenie Polski od 200zł

NIESAMOWITE WARZYWA #5 POKRZYWA

kwiecień 05, 2018

NIESAMOWITE WARZYWA #5 POKRZYWA

POKRZYWA – ZDROWIE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI, …auć ;)

Poparzenia na nogach po letnim spacerze, w wysokiej trawie, wśród pól i łąk, to nie nowość. Nie raz zdarzyło się, że bąbelki pojawiały się na rękach, to cena jaką się płaci za zbieranie dziko rosnących jeżyn, czy polnych kwiatów. Te niegroźne bąbelki są oznaką reakcji skóry na poparzenie pokrzywą. Babcia zawsze mówiła, że to wychodzi na zdrowie. Co takiego ma w sobie ta roślina?

Poparzenie pokrzywą nie należy do przyjemności. Skóra piecze i swędzi, pojawiają się na niej pęcherzyki i zaczerwienienie. To zadziwiające, jak roślina broni się przed wszystkimi. Nie chce być dotykana, zrywana, zjadana. Skoro wykształciła taki system ochrony, musi mieć coś do ukrycia. Jest cenna. Od wieków znana i wykorzystywana w każdym wiejskim gospodarstwie, teraz zdobywa podniebienia wszystkich. Pokrzywa jest bardzo odżywcza. Odznacza się bogactwem witamin, mikroelementów i soli mineralnych.

 

Jadalny chwast.

Pokrzywę można znaleźć w każdej zagrodzie, na polach, łąkach w lasach. Porasta zaniedbane grządki, łatwo się rozplenia i szybko rośnie, jak chwasty. Jest popularną rośliną pastewną. Zwierzęta ją lubią i zjadają, kiedy już nie parzy. Służy także ludziom. Najzdrowsze są młode liście pokrzywy, które wykorzystuje się do produkcji herbatek i naparów. Chociaż poparzenie pokrzywą nie jest bardzo groźne, może być nieprzyjemne. Pokrzywa przestaje parzyć kiedy więdnie i usycha.

zdjęcie: Smoothie z pokrzywą LYO ORGANIC POWDERS

Generalne porządki.

Pokrzywa doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Podczas tego procesu działa delikatnie moczopędnie, wspomagając leczenie układu moczowego. Pozytywnie wpływa na pracę bardzo ważnych organów: wątroby, trzustki i żołądka. Za jej zielony kolor odpowiadają chlorofile organiczne. Ich spożywanie powinno być dla nas tak ważne, jak oddychanie. Napary z młodych liści pokrzywy stosuje się, aby wzmocnić organizm i pozbyć się szkodliwych resztek zalegających w układzie trawiennym. Dzięki dużej zawartości cennych pierwiastków mineralnych, wapnia, krzemu i żelaza oraz witaminy K, odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia czerwonych krwinek oraz w prawidłowej pracy układu krwionośnego. Witamina A wspiera naturalną odporność i jest niezbędna dla zachowania zdrowego wzroku. Duża zawartość witaminy C chroni organizm przez infekcjami, a witaminy z grupy B poprawiają sprawność intelektualną, odgrywając ważną rolę w działaniu układu nerwowego. Na szczególną uwagę zasługuje witamina z grupy B – kwas foliowy. Bardzo wrażliwy na obróbkę termiczną, niezbędny jest do prawidłowego rozwoju każdej komórki ustrojowej. Pokrzywa jest jego bogatym źródłem, ale nie uda nam się zjeść świeżych liści, kiedy jeszcze parzą. Na szczęście, krótkie gotowanie, zaraz po zerwaniu, załatwi problem.

Pokrzywa oczyszcza, chroni nerki, jest doskonała w leczeniu anemii.

zdjęcie: Zielone curry z pokrzywą

Z zagrody na talerz.

Na początku wakacji premierę miało danie, które w pełni wykorzystuje właściwości odżywcze i walory smakowe pokrzywy. Nie musicie wierzyć na słowo, ale pokrzywa jest pyszna! Spróbujcie aromatycznego, wegańskiego zielonego curry, przy powstaniu którego ogromną rolę odegrał doskonały wspinacz Sean Villanueva O’Driscoll. On wie co dobre i zdrowe! Wspólnie z nim opracowaliśmy przepis, świetnie się przy tym bawiąc, bez tej frajdy, to nie miałoby sensu, a tak powstało danie, które jest dostępne w naszym sklepie. Zielone curry z pokrzywą LYO Expedition doskonale wzmocni Was i rozgrzeje w czasie zimowych wypadów w góry. Dzięki wyjątkowemu procesowi liofilizacji, eko proszek LYO pokrzywa odznacza się wysoką zawartością ważnych dla organizmu składników odżywczych. Można go dodawać do każdego, najlepiej gotowego już dania. Wzbogacanie diety eko proszkami LYO, to doskonały i smaczny sposób na zdrowie. Czekamy już na wiosnę i młode pędy nowych pokrzyw. Nie ważne, że boli. Zielone górą!

pokrzywa lyo powders

Zostaw komentarz